Åklagarmyndighetens

Åklagarmyndighetens medieåklagare

Medieåklagare är åklagare som har åtagit sig att vara särskilt tillgängliga för media. De kan ge fakta, berätta om hur åklagare arbetar och förklara sammanhang, utifrån sin egen erfarenhet som åklagare.

Gruppbild Åklagarmyndighetens medieåklagare 2016

Några av Åklagarmyndighetens medieåklagare 2016 (Foto: Thomas Carlgren)


Medieåklagarna ska ses som ytterligare en möjlighet för media att få åklagarperspektivet i olika frågor. De uttalar sig inte om andra åklagares ärenden.

Medieåklagarna ersätter inte heller presstjänsten eller olika expertfunktioner, som till exempel Åklagarmyndighetens utvecklingscentrum.

Vice chefsåklagare 
Jenny Lindell 

Malmö åklagarkammare
010-562 60 48 
jenny.lindell@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Jenny Lindell Högupplöst bild (länk) 

Kammaråklagare 
Eleonora Johansson 

Åklagarkammaren i Helsingborg
010-562 68 89
eleonora.johansson@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Eleonora Johansson Högupplöst bild (länk)
Kammaråklagare
Stefan Lind 

Göteborgs åklagarkammare 
010-562 70 65 
stefan.u.lind@aklagare.se
  Högupplöst bild (länk)

Kammaråklagare
Jenny Karlsson

Åklagarkammaren i Skövde
010-562 72 09
jenny.karlsson@aklagare.se

  Högupplöst bild (länk)
Vice chefsåklagare 
Henrik Olin 

Åklagarkammaren i Eskilstuna 
010-562 59 47 
henrik.olin@aklagare.se
  Högupplöst bild (länk)

Kammaråklagare 
Helene Gestrin 

Åklagarkammaren i Linköping 
010-562 58 06 
helene.gestrin@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Helene Gestrin Högupplöst bild (länk)
Kammaråklagare 
Malin Arentoft 

City åklagarkammare
010-562 56 34 
malin.arentoft@aklagare.se
Högupplöst bild (länk)

Kammaråklagare 
Zilla Hirsch 

City åklagarkammare
010-562 57 24 
zilla.hirsch@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Högupplöst bild (länk)

Kammaråklagare
Emelie Källfelt 

Internationella åklagarkammaren Stockholm
010-562 55 59 
emelie.kallfelt@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Emelie Källfelt Högupplöst bild (länk)

Kammaråklagare 
Barbro Brännlund 

Åklagarkammaren i Karlstad 
010-562 66 70 
barbro.brannlund@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Barbro Brännlund Högupplöst bild (länk)

Kammaråklagare 
Liselott Herschend 

Åklagarkammaren i Uppsala 
010-562 68 00 
liselott.herschend@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Liselotte Herschend Högupplöst bild (länk)
Vice chefsåklagare
Magnus Berggren 

Åklagarkammaren i Uppsala 
010-562 67 84 
magnus.berggren@aklagare.se
Magnus Berggren  

Kammaråklagare
Christine Chi

Åklagarkammaren i Örebro
010-562 66 20
christine.chi@aklagare.se

 

   

Kammaråklagare 
Karolin Hellsberg 

Åklagarkammaren i Västerås 
010-562 52 64 
karolin.hellsberg@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Karolin Hellsberg Högupplöst bild (länk)

Vice chefsåklagare
Micael Dahlberg 

Åklagarkammaren i Gävle 
010-562 68 49
micael.dahlberg@aklagare.se

Foto: Thomas Carlgren

Micael Dahlberg Högupplöst bild (länk)
Kammaråklagare
Staffan Blyberg 

Åklagarkammaren i Sundsvall 
010-562 64 19 
staffan.blyberg@aklagare.se
 Staffan Blyberg  

Kammaråklagare
Andreas Nyberg

Åklagarkammaren i Umeå
010-562 64 98
andreas.nyberg@aklagare.se

Högupplöst bild (länk)