Hovrättsdom i Långaredsärendet
Hovrätten fäller de åtalade i Långaredsärendet för mord i ett fall. Idag kom hovrättens dom mot de två män som dömts till livstids fängelse för mord på ett lantbrukarpar i den lilla orten Långared utanför Alingsås.
Hovrätten fäller de åtalade i Långaredsärendet för mord i ett fall. Idag kom hovrättens dom mot de två män som dömts till livstids fängelse för mord på ett lantbrukarpar i den lilla orten Långared utanför Alingsås.
Det var i mars i år som FOI gjorde en brottsanmälan till Åklagarkammaren för säkerhetsmål. Förundersökningen inleddes avseende trolöshet mot huvudman. Idag beslutade chefsåklagare Tomas Lindstrand att lägga ned förundersökningen.
En man har i dag häktats vid Södertörns tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för två grova stölder.
Två personer åtalas vid Södertörns tingsrätt för allvarliga djurplågerier och vanvård av hundvalpar.
Den person som nyligen anhölls, misstänkt för dataintrång hos IT-leverantören Logica i våras, häktades idag vid Nacka tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för dataintrång.
Igår torsdag begärde kammaråklagare Henrik Olin vid Internationella åklagarkammaren Stockholm en person häktad misstänkt för dataintrång mot IT-företaget Logica i våras.
I förundersökningen gällande dataintrång mot företaget Logica har under våren intresse riktats mot en person som tidigare dömts i Sverige för upphovsrättsbrott.
Den 31-årige mannen häktades idag på sannolika skäl misstänkt för mordet på den 13-åriga flickan i Täby i helgen.
Förundersökningsledaren i Palmeutredningen, vice riksåklagare Kerstin Skarp, kan inte lämna några detaljer kring utredningsläget.
Åklagarmyndigheten har fått många frågor om varför åklagaren inte åker till Storbritannien och förhör Assange.