Åklagarmyndigheten

Hoppa till innehållet

Stabilt förtroende för åklagare och rättsväsendet

Den Nationella trygghetsundersökningen (NTU), som årligen genomförs av Brå, visar att förtroendet för åklagare ligger kvar på samma nivå som förra året. 46 procent av befolkningen anger att de har stort förtroende för åklagare.

I NTU 2025 uppger 46 procent av befolkningen att de har stort förtroende för åklagarnas sätt att bedriva sitt arbete. Andelen ligger på ungefär samma nivå som 2024 (45 procent), och trenden har varit uppåtgående sedan 2018. Det är vanligare att kvinnor har stort förtroende än att män har det (48 respektive 43 procent 2025), men utvecklingen över tid ser likartad ut för båda könen.

Övriga rättsväsendet

Även för rättsväsendet som helhet, liksom för dess övriga delar, ligger årets förtroendesiffror på samma nivåer som föregående år. Polisen (62 procent) och Kriminalvården (35 procent) ökar med två procentenheter, medan åklagarna och domstolarna (42 procent) ökar med en procentenhet vardera.  

I början av mätperioden (2007–2017) var andelen med stort förtroende för polisen på ungefär samma nivå som för rättsväsendet som helhet. Sedan 2018 har dock andelen med stort förtroende för polisen varit större än förtroendet för rättsväsendet som helhet.

Jämförbart med andra undersökningar

Åklagarmyndigheten deltar också sedan 2013 i den externa Anseendeundersökningen för myndigheter. Även om anseende och förtroende, enligt de undersökande parterna, inte är exakt samma sak visar resultatet av Anseendeundersökningen på en liknande utveckling. Åklagarmyndighetens anseendeindex har ökat från 32 vid den första mätningen till 44 i år. I denna mätning uppvisar Kriminalvården en betydande ökning 2025, medan övriga myndigheter i rättsväsendet har mindre rörelser.

Åklagarmyndigheten

010-562 50 00

Läs mer

NTU 2025 hos Brottsförebyggande rådet.
;