Åklagarmyndigheten

Hoppa till innehållet

Lägesrapport i ärende om skjutning i Gävle

Natten den 4 oktober ägde en skjutning rum i centrala Gävle. Sex personer skottskadades i samband med händelsen. En man har i dag begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till försök till mord samt grovt vapenbrott.

Mannen som nu begärts häktad är över 18 år. 

Ytterligare en man över 18 år är anhållen som skäligen misstänkt för medhjälp till försök till mord. Åklagare kommer senast i morgon lördag kl. 12 att ta ställning till om mannen ska begäras häktad.

– Utifrån att det rör sig om en ung utförare som utövar skjutvapenvåld följer gärningen det modus som vi tidigare kunnat se vid våld mellan kriminella nätverk. Eftersom man tidigare noterat att sådana våldsgärningar kunnat leda till ytterligare våld har vi begärt att tingsrätten ska belägga de misstänktas namn med sekretess i samband med förordnande av offentlig försvarare, säger senior åklagare Jenny Örn, som är förundersökningsledare.

Frihetsberövandena av de två männen sker inom ramen för en förundersökning. Mot pojken som misstänks vara utförare pågår en utredning om sex fall av försök till mord enligt 31 § LUL, lagen med särskilda bestämmelser om unga lagöverträdare. Pojken är inte frihetsberövad.

Samtliga målsägande har nu lämnat sjukhuset. Brottsoffren tros inte ha varit tilltänkta måltavlor.

Eftersom utredningen är i ett intensivt skede har åklagarna mycket begränsade möjligheter att svara på frågor från media i dag. Utöver Jenny Örn arbetar senior åklagare Fredrik Normark i ärendet.

Målnummer i Gävle tingsrätt: B 3972-25

När barn kan misstänkas för brott

Barn under 15 år är minderåriga och kan inte ställas till ansvar för brott. Utredningar mot barn under 15 år görs enligt lagen med särskilda bestämmelser om unga lagöverträdare. När utredningen är klar kan sociala myndigheter fatta beslut om åtgärder, till exempel olika stöd- och vårdinsatser.

Presstjänst

Åklagarmyndighetens presstjänst

010-562 50 20

;