Åklagarmyndigheten

Hoppa till innehållet

Två nya personer anhållna för medhjälp till mord i Uppsala (uppdaterad)

I utredningen om mord på tre personer i Uppsala i tisdags har ytterligare två personer anhållits sedan i går. Det handlar om en ungdom (under 18 år gammal) misstänkt för medhjälp till mord och en man i 20-årsåldern misstänkt för medhjälp till mord. Båda är i nuläget anhållna såsom skäligen misstänkta, alltså den lägre misstankegraden.

– Förhör med de nya anhållna, tillsammans med deras utsedda försvarare, kommer att hållas nu under helgen, säger statsåklagare Andreas Nyberg. 

Åklagaren måste senast på måndag kl. 12 ta ställning till om de nya misstänkta personerna ska begäras häktade eller om de ska försättas på fri fot.

Sammanfattningsvis är nu alltså totalt sex personer anhållna i ärendet. 

För tre av de misstänkta går fristen ut i morgon söndag kl. 12. Det gäller för nedanstående personer:

  • Man i 20-årsåldern anhållen på sannolika skäl misstänkt för mord
  • Man i 25-årsåldern anhållen skäligen misstänkt för anstiftan till mord
  • Man i 35-årsåldern anhållen skäligen misstänkt  för anstiftan till mord

För övriga tre anhållna går fristen ut på måndag 5/5 kl. 12. Det gäller för nedanstående personer:

  • Man i 45-årsåldern anhållen skäligen misstänkt för anstiftan till mord
  • Man i 20-årsåldern anhållen skäligen misstänkt för medhjälp till mord
  • Ungdom (under 18 år) anhållen skäligen misstänkt för medhjälp till mord

Inget beslut är ännu fattat i häktningsfrågan för någon av de anhållna personerna. Ett nytt pressmeddelande kommer att skickas ut i ärendet så snart beslut är fattat.

Målnummer i Uppsala tingsrätt: B 3858-25.

På grund av det intensiva utredningsläget är åklagaren inte tillgänglig för media.

Presstjänst

Åklagarmyndighetens presstjänst

010-562 50 20