Hur är det att vara sommarnotarie på en åklagarkammare? Medina Fazlija berättar här om ett sommarjobb som ger en värdefull inblick i rättsprocessen.
Först på agendan: nya handlingar och ärenden
Klockan är strax efter åtta när dagens göromål börjar för Medina Fazlija som är sommarnotarie på Åklagarkammaren i Borås. Nya ärenden väntar på att beredas och det finns post från åklagarna som ska expedieras från kammaren.
– Oftast börjar jag dagen med beredning och tar sedan hand om inkommen post och nya handlingar som ska registreras. En handling kan till exempel vara ett usb-minne som innehåller bevismaterial. Jag ansvarar också för receptionen.
Juridiken omsätts i praktiken
Beredningen innebär att Medina granskar förundersökningsprotokoll från polisen och ger åklagaren förslag på nästa steg. Sedan är det åklagaren som fattar beslut.
– Genom beredningen får jag tillämpa mina juridiska kunskaper och det är väldigt givande.
Från nya ärenden till domstol
Under dagen växlar arbetet mellan administrativa uppgifter och beredning. Kombinationen ger en bred förståelse för hur en åklagarkammare fungerar och hur olika medarbetare bidrar i arbetet, från att ett nytt ärende kommer in till att det eventuellt blir förhandling i domstol.
I mån av tid kan sommarnotarier få följa med åklagare till rätten, något som Medina har gjort under sommaren.
– Jobbet som sommarnotarie ger en bra inblick i vad som händer med ett ärende från början till slut och det är lärorikt att se hur processen fungerar i praktiken. Så jag kan verkligen rekommendera andra att ta möjligheten att jobba som sommarnotarie.
