Lägesrapport i ärende om mord i Växjö
Totalt är sju personer anhållna efter skottlossningen som skedde i Växjö natten mellan fredag och lördag.
Totalt är sju personer anhållna efter skottlossningen som skedde i Växjö natten mellan fredag och lördag.
En man i 30-årsåldern har häktats vid Gävle tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för tre fall av våldtäkt under 2021.
Den man som häktades vid Gävle tingsrätt den 8 september 2021 som skäligen misstänkt för mord i Ockelbo kommun har nu försatts på fri fot.
Åklagarna har beslutat att de två kvinnor som är misstänkta för krigsförbrytelser i Syrien ska släppas på fri fot.
Två kvinnor anhölls under måndagen misstänkta för krigsförbrytelser begångna i Syrien.
I dag tisdag kl. 11 meddelar Attunda tingsrätt dom i ärendet om synnerligen grovt vapenbrott med koppling till dödsskjutningen av en 12-årig flicka i Botkyrka i augusti 2020. Åklagaren är tillgänglig för media.
Personer som återvänder från IS-kontrollerade områden kan ha gjort sig skyldiga till brott som kan utredas i Sverige. Det finns förundersökningar som pågår. Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet har flera utsedda åklagare som hanterar dessa ärenden.
En 40-årig man åtalades i dag vid Linköpings tingsrätt för mord på en 44-årig kvinna på resecentrum i Linköping den 15 april i år. Mannen åtalas också för grovt olaga hot. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Åklagare har i dag fredag väckt åtal vid Blekinge tingsrätt mot två personer som sedan i januari varit häktade misstänkta för mord på en 78-årig man i Lillö utanför Rödeby. Åtalet omfattar mord, grovt rån och grov stöld. Åklagaren är tillgänglig på telefon.
Sex personer har i dag häktats vid Solna tingsrätt. Åklagarna är inte tillgängliga för media.