Förundersökning om förberedelse till terroristbrott läggs ned
Vice chefsåklagare Hans Ihrman vid Riksenheten för säkerhetsmål har i dag fattat beslut om att lägga ned förundersökningen om förberedelse till terroristbrott.
Vice chefsåklagare Hans Ihrman vid Riksenheten för säkerhetsmål har i dag fattat beslut om att lägga ned förundersökningen om förberedelse till terroristbrott.
Under oktober har ett flertal ddos-attacker genomförts mot Swedbank och Nordea. Under onsdagen har en husrannsakan genomförts i Växjö av Nationellt It-brottscentrum i samverkan med nationella utredningsenheten vid Nationella Operativa avdelningen samt lokala resurser i region Syd. En person som har varit anhållen in sin utevaro greps i samband med husrannsakan.
Fyra personer har anhållits i Norrköping, misstänkta för förberedelse till rån den 24 november. Männen greps av polisen under tisdagen.
Åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål har i dag åtalat två personer misstänkta för terroristbrott.
Vice chefsåklagare Hans Ihrman har beslutat att den man som varit anhållen misstänkt för förberedelse till terroristbrott ska släppas.
Den man som är misstänkt för förberedelse till terroristbrott är fortsatt anhållen.
Åklagaren har gjort en framställan om att personen som är anhållen misstänkt för förberedelse till terroristbrott ska förordnas en försvarare av tingsrätten.
Den person som greps av Säkerhetspolisen under gårdagen har anhållits av åklagare.
Åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål har inlett förundersökning om förberedelse till terroristbrott.
På tisdag den 17 november meddelar Skaraborgs tingsrätt dom i målet mot en 35-årig man som misstänks för mordet på en 17-årig flicka. I samband med detta finns åklagaren tillgänglig för media.