Åtal för brott vid Hässleholmsbrand
Åklagare har i dag åtalat fem unga människor för brott som begicks i samband med att det började brinna i närheten av järnvägen i Hässleholm i somras.
Åklagare har i dag åtalat fem unga människor för brott som begicks i samband med att det började brinna i närheten av järnvägen i Hässleholm i somras.
Kammaråklagare Frida Rylander har i dag fredag begärt förlängd åtalstid till den 21 februari 2020 i utredningen kring detonationen på Gyllenstiernsgatan 4 den 13 januari 2020 i Stockholm.
Den 22 oktober i fjol anhölls en 55-årig man misstänkt för mord i Upplands Väsby 1995. Åklagaren har i dag, torsdag, väckt åtal vid Attunda tingsrätt.
En person sitter häktad på sannolika skäl misstänkt för mord i Sollefteå. Åtal ska väckas senast 28 februari.
Två män, 25 och 27 år gamla, anhölls under tisdagskvällen misstänkta för dubbelmordet i Vallentuna. Båda är anhållna på sannolika skäl misstänkta för mord i två fall.
I morgon kl. 11 meddelar Linköpings tingsrätt dom i målet där en motalabo står åtalad för våldtäkt och grov kvinnofridskränkning. Åklagaren är tillgänglig för media kl. 13.
Norrköpings tingsrätt har i dag häktat två personer på sannolika skäl misstänkta för vållande till annans död, grovt brott.
En man och en kvinna har i dag söndag begärts häktade på sannolika skäl misstänkta för vållande till annans död, grovt brott.
En person som är anhållen på sannolika skäl misstänkt för mord i Sollefteå är begärd häktad. Häktningsframställan är inlämnad till Ångermanlands tingsrätt. Efter häktningsförhandlingen finns åklagaren tillgänglig per telefon.
Den person som i går anhölls misstänkt för dubbelmordet i Norrköping i december släpptes under torsdagskvällen.