Träffa åklagare i Almedalen
På tisdag den 5 juli arrangerar Åklagarmyndigheten tre seminarier i Almedalen, men åklagare deltar också i andra arrangörers seminarier.
Läs merÅklagarmyndigheten deltar med en representant tillsammans med Justitiedepartementet på resan som sker mellan den 17 och den 23 januari. Syftet är att föreläsa för bland andra jurister, juriststudenter, regeringstjänstemän och politiker dels om hur vår sexualbrottslagstiftning ser ut, dels om hur lagstiftningen tillämpas ur rättsväsendets perspektiv.
På tisdag den 5 juli arrangerar Åklagarmyndigheten tre seminarier i Almedalen, men åklagare deltar också i andra arrangörers seminarier.
Läs merAllt du vill veta om krigsbrott, tystnadskultur och våldtäktsanmälningar. Tisdagen den 5 juli arrangerar Åklagarmyndigheten tre seminarier i Almedalen. Bland annat deltar riksåklagaren i en paneldebatt om tystnadskulturen vid brott.
Läs merDet blir allt vanligare att hundar smugglas in i Sverige. För att underlätta handläggningen har Åklagarmyndigheten tagit fram en rättslig vägledning för åklagare som utreder dessa brott.
Läs merTrots hot om regn genomfördes Veterandagen storslaget söndagen den 29 maj vid Sjöhistoriska museet i Stockholm enligt plan. Åklagarmyndigheten deltog tillsammans med andra inom rättsväsendet och bemannade ett utställningstält.
Läs mer